Jan Frána - cesta k literární tvorbě

Narozen v Plzni v roce 1965, vystudoval gymnázium a po něm VŠSE v Plzni, (dnes ZČU), fakultu Elektrotechnickou. Po nástupu do praxe byl vývojovým pracovníkem, dnes pracuje jako manažer.

Je trampem a vodákem, a z tohoto prostředí píše jak povídky, tak delší práce, částečně i poezii. Jeho literární počiny nejsou určené jen trampům a vodákům, ale mají za úkol tohle specificky české prostředí přiblížit i ostatním. Jak sám říká, "Dick Francis psal detektivky z prostředí dostihového sportu, Agatha Christie zase z vyšší anglické společnosti, a stejně se nečeká, že je budou číst pouze žokejové či příslušníci aristokracie. Ostatně, ani kriminální příběhy, v kterých je vrahem tradiční zahradník, rozhodně nejsou určeny jen pro členy Svazu zahrádkářů."

Tvořit začal někdy kolem roku 1993. Pravidelně se účastní trampské literární soutěže Trapsavec, ve které získal ocenění za povídky a básně, včetně jedné hlavní ceny, Zlatého Trapsavce. Od roku 2011 je i organizátorem této u nás pravděpodobně nejstarší a největší literární soutěže. V jejím rámci vydává jednotlivým trapsaveckým autorům sborníky v rámci samizdatové edice Trapsavecké Miniatury.

Vydal knihu povídek Kalendář plzeňský - Rok pod širákem (Knihovna města Plzně, 2015), jeho povídky vyšly spolu s pracemi dalších autorů ve vodáckých sbírkách nakladatelství Klika, (Drž hubu a pádluj - 2011, Trosečníci řek - 2013, Říční polobozi - 2015, Vodácké duše - 2017), ve sbornících soutěže Trapsavec, v časopisu Puchejř, internetovém Trampském magazínu a jinde. V roce 2017 vyšla v nakladatelství Beletris kniha tří detektivek pod názvem Případ zatoulanýho rybáře, o rok později pak v nakladatelství Klika Případ pohřešovaného háčka. Děj Pavoučího případu se odehrává v časovém úseku mezi příběhy Afričan a Případ zatoulaného háčka z minulé knihy.